AÇİS ve Google Operatörleri

Merhabalar,

OSINT araştırmacıları olarak en sık kullandığımız araç, bir arama motoru olan Google Search hizmeti. Google Search, halk arasında günlük amaçlarla yaygın olarak kullanılsa da, gelişmiş aramalar yapabilecek düzeyde bilinmemektedir.

Bu makale, gelişmiş aramaya ihtiyaç duyabilecek halkı ve teknik elemanları bilgilendirmek amacıyla yazılmıştır.

Bu makaleyi okuyorsanız arama motorlarının ne yaptığını, yaptığını nasıl yaptığını, teknik detaylarıyla bildiğinizi varsayıyorum. Bilmiyorsanız buraya, buraya ve buraya tıklayarak açıklayıcı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bu makalede, Google Search hizmetinde arama yaparken kullanabileceğiniz, bir kaç temel sorgu parametresini açıklayacağım.

Sorgu Parametreleri

ÖRNEK
Tırnak işareti içine aldığınız kelimeler, Google tarafından sonuçta bulunması zorunlu olarak görülür.
Mesela, "ÖRNEK" MERHABAşeklinde bir arama yaparsanız, içinde ÖRNEK geçmeyen her sonucu elemekle birlikte MERHABA kelimesini opsiyonel olarak arayacaktır.

MERHABA ÖRNEK
Başına boşluk bırakmadan tire işareti koyduğunuz kelimelerin olduğu sonuçları eleyecektir.

MERHABA filetype:JPEG
Arama yaparken, uzantısını bildiğiniz bir dosyaya ulaşmak istiyorsanız, filetype: operatörünü kullanabilirsiniz. Örnekte görüldüğü gibi bir arama yaparsanız MERHABA kelimesi ile alakalı ve dosya uzantısı JPEG olan dosyaları bulursunuz.

site:ABC.XYZ
Bu operatör, size sadece ABC.XYZ sitesinden sonuçları getirecektir.

inurl:MERHABA
Bu operatör, sadece adresinde MERHABA olan sonuçları getirecektir. Örneğin; tolga.works/MERHABA.jpg

related:google.com
Bu operatör ile bir sitenin ilgili olduğu siteyi bulabilirsiniz. Örneğin ,related:google.com aramasını yaptığınızda google.com ile ilgisi olan^1, bing.com, yahoo.com, duckduckgo.com, gibi sonuçları gösterecektir.
^1 : Google algoritmasına göre.

*
Bu operatör, genel arama karakteri olarak davranmaktadır. "Ahmet * Mehmet" aramasını yaptığınızda, iki kelimenin arasına bulduğu kelimeleri koyarak sonuçları gösterecektir. Örneğin, "Ahmet & Mehmet", "Ahmet Ali Mehmet", "Ahmet Samet Mehmet" gibi sonuçları gösterecektir.

İşinize yaraması umuduyla,
Saygı ve selamlarımla.